Pn-Pt: 8.00-20.00

Zadzwoń: 502 037 531

Jak zapewnić higienę i bezpieczeństwo w szkole?

dezynfekcja przedszkola

Szkoła to jedno z tych miejsc, w których zachowanie higieny jest niezwykle istotne, z drugiej zaś wyjątkowo trudne. Spora liczba osób, które każdego dnia pojawiają się na lekcjach, a przy tym nauczycieli, innych pracowników i nierzadko rodziców sprawia, iż ryzyko zarażenia wirusami oraz bakteriami jest bardzo wysokie. Problem stał się jeszcze bardziej poważny w związku z ogromnym ryzykiem przeniesienia koronawirusa COVID-19 i jego rozprzestrzenieniem na dużą skalę, w niezwykle krótkim czasie. Chcąc maksymalnie zabezpieczyć placówkę, tak aby stała się stosunkowo bezpiecznym miejscem, konieczna jest regularna dezynfekcja szkół. Jakie metody są najbardziej skuteczne?

Ozonowanie – prosty sposób na czystość

Mycie podłóg i odkurzanie to czynności, które powinny być wykonywane w każdej placówce szkolnej. Niestety regularne sprzątanie to za mało, aby utrzymać powierzchnię w idealnej czystości. Warto zauważyć, że w szkolnych klasach po każdej lekcji panuje duchota, a w powietrzu unoszą się drobinki kredy. W takich miejscach nie trudno o nagromadzenie się nie tylko wirusów i bakterii, ale również alergenów oraz niezbyt przyjemnych zapachów. Dezynfekcja szkół wymaga zdecydowanych i skutecznych metod czyszczenia, m.in. takich jak ozonowanie. Jakie są jego zalety?

  • Ozon ma postać gazu, który jest znany ze swoich właściwości biobójczych, co więcej jest najsilniejszym utleniaczem. Wytwarza się go za pomocą specjalnego generatora. Ozonowanie to nowoczesna i ekologiczna metoda dezynfekcji, chętnie wykorzystywana w różnego rodzaju placówkach.
  • Ozon skutecznie radzi sobie z likwidowaniem bakterii, wirusów oraz ich przetrwalników, a ponadto grzybów, pleśni, roztoczy, alergenów, oparów, insektów, gryzoni, tlenku węgla oraz nieprzyjemnych zapachów, np. takich jak stęchlizna, pot czy spalenizna.
  • Dezynfekcja szkół za pomocą tego gazu jest szczególnie polecana również ze względu na możliwość dotarcia nawet do trudno dostępnych miejsc i zakamarków, niemożliwych do zdezynfekowania tradycyjnymi sposobami.
  • Proces może zostać przeprowadzony w każdym pomieszczeniu – zarówno salach lekcyjnych, szatniach, toaletach, świetlicy i stołówce. Ozonowanie jest bezpieczne dla człowieka, jednak do wykonania usługi warto zatrudnić profesjonalistów.

Dodatkowe czynności, które należy wykonywać

Regularna dezynfekcja szkół to jedno. Aby utrzymać wysoki poziom higieny, konieczna jest również profilaktyka oraz odpowiednia edukacja uczniów. O jakich działaniach należy pamiętać przede wszystkim?

  • Częste mycie rąk – szkoły powinny poinstruować dzieci na temat prawidłowej techniki mycia rąk. W łazienkach muszą znaleźć się instrukcje wraz z obrazkami przedstawiającymi cały proces. Każdy uczeń powinien być zobowiązany do mycia rąk w czasie przerwy, wykorzystując w tym celu mydło dezynfekujące i ciepłą wodę, na końcu wycierając dłonie w papierowy ręcznik.
  • Stosowanie ochrony podczas kichania i kaszlu – edukacja powinna dotyczyć także zasad ochrony w trakcie kichania i kaszlu. Konieczne jest zakrywanie ust i nosa za pomocą łokcia lub chusteczki, którą natychmiast należy wyrzucić do kosza, myjąc na końcu ręce.
  • Poinformowanie nauczyciela w przypadku złego samopoczucia – dzieci muszą mieć świadomośc dotyczącą tego jak istotną kwestią jest przekazanie nauczycielowi informacji o złym samopoczuciu. Dzięki temu, możliwa będzie natychmiastowa reakcja, sprawdzenie temperatury ciała oraz szybki kontakt z rodzicami.

Utrzymanie wysokiego stopnia higieny w szkole to wyzwanie dla każdej placówki. Niemniej jednak, stosując się do powyższych zasad oraz regularnie korzystając z usług dezynfekcji możliwe jest zrealizowanie celu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ozonowanie

Ozonowanie to nowoczesna, ekologiczna technologia oczyszczania powietrza, wody i różnych powierzchni za pomocą ozonu. Gaz ten występuje naturalnie w atmosferze ziemskiej, a w technologii ozonowania jest wytwarzany przez specjalistyczny generator z tlenu zawartego w powietrzu atmosferycznym.