Pn-Pt: 8.00-20.00

Zadzwoń: 502 037 531

Zalety ozonowania

Jakie są właściwości ozonu? Czym jest ozonowanie i jakie ma zalety? Kiedy warto je wykonać? Zapraszamy do sprawdzenia najważniejszych informacji o popularnej obecnie metodzie dezynfekcji – ozonowaniu.


Czym jest ozon?


Ozon to jedna z odmian tlenu. Składa się z trójatomowych cząsteczek i z tego względu określany jest także jako tritlen. Wchodzi w skład atmosfery, tworząc warstwę ozonową – tam odpowiedzialny jest za pochłanianie promieniowania nadfioletowego pochodzącego ze Słońca.

Ma również silne właściwości aseptyczne. To jedna z najmocniejszych substancji o działaniu dezynfekcyjnym – już 13 mcg/dm3 pozwala na uporanie się z praktycznie wszystkimi drobnoustrojami. Wykazuje przy tym 50 razy większą skuteczność niż chlor.

Ozonowanie to proces polegający na wyprodukowaniu ozonu i rozprowadzeniu go w zamkniętej przestrzeni. W tym celu stosowane są specjalne urządzenia – generatory ozonu. Produkują ozon poprzez wyładowania elektryczne.


Najważniejsze zalety ozonowania

1. Wysoka skuteczność

Ze względu na silne działanie aseptyczne ozonowanie to metoda cechująca się bardzo wysoką efektywnością w likwidowaniu drobnoustrojów różnego pochodzenia – bakterii, wirusów, pleśni i grzybów, a nawet alergenów, roztoczy czy cyst. Ze względu na swoją gazową formę oraz bardzo małe rozmiary cząsteczek ozon skutecznie przenika przez różne materiały, a dzięki temu tak efektywnie radzi sobie z wszystkimi zagrożeniami – nie tylko tymi, które znajdują się na odkrytych powierzchniach.


2. Wszechstronne działanie
Za pomocą ozonu można prowadzić skuteczną dezynfekcję wody oraz całych pomieszczeń, pojazdów i innych przestrzeni. Generatory ozonu cechują się wysoką wydajnością – szybko uzyskują potrzebne stężenia ozonu w powietrzu, żeby uzyskać efekt dezynfekcyjny. Jako gaz rozchodzi się szybko i dociera do najmniejszych zakamarków, aby zlikwidować groźne mikroorganizmy.

3. Eliminacja nieprzyjemnych zapachów
Dodatkowo ozon pomaga w eliminowaniu przykrych zapachów – nie maskuje ich, ale całkowicie je usuwa. Sprawdza się przy zapachach: pleśni, stęchlizny, spalenizny, potu, dymu tytoniowego, zwierząt. Zastosowanie ozonu jest polecane tam, gdzie inne środki usuwające nieprzyjemne aromaty nie przynoszą oczekiwanych skutków.

4. Bezpieczeństwo
Chociaż ozon jest toksyczny, to ulega szybkiemu rozkładowi, dlatego po wykonaniu dezynfekcji wystarczy tylko przewietrzyć pomieszczenia i od razu są one gotowe do użytkowania. Ozonowanie powinno być wykonywane przez wykwalifikowany personel.

5. Przystępna cena
Warto też zaznaczyć, że ozonowanie nie jest związane z wysokimi kosztami na tle innych metod dezynfekcyjnych.

6. Kiedy warto wykonać ozonowanie?
Ozonowanie warto przeprowadzić wtedy, gdy pojawia się konieczność dezynfekcji przestrzeni. To wszechstronna metoda, która ze względu na łatwość dotarcia gazu w każdy zakamarek posiada szerokie przeznaczenie.

Przykładowe zastosowanie ozonowania:

 • biura,
 • placówki medyczne,
 • placówki oświatowe,
 • gastronomia,
 • zakłady spożywcze,
 • hale przemysłowe,
 • obiekty noclegowe,
 • salony fryzjerskie,
 • salony kosmetyczne,
 • gabinety medycyny estetycznej,
 • siłownie i kluby fitness,
 • domy i mieszkania,
 • samochody,
 • busy i autobusy,
 • klimatyzacja,
 • pomieszczenia po zalaniu.

Podsumowanie

Zatem ozonowanie to wysoce skuteczna metoda dezynfekcji, która szybko usuwa różne wirusy, bakterie, grzyby, pleśnie, alergeny i inne drobnoustroje zagrażające człowiekowi i jego otoczeniu. Dodatkowo eliminuje nieprzyjemne zapachy, dlatego bardzo dobrze sprawdza się wszędzie tam, gdzie ważna jest higieniczna czystość i świeżość.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ozonowanie

Ozonowanie to nowoczesna, ekologiczna technologia oczyszczania powietrza, wody i różnych powierzchni za pomocą ozonu. Gaz ten występuje naturalnie w atmosferze ziemskiej, a w technologii ozonowania jest wytwarzany przez specjalistyczny generator z tlenu zawartego w powietrzu atmosferycznym.